کاملترین مرجع تخصصی مهندسی برق وکامپیوتر - پستهاي فشار قوي برق
کاملترین مرجع تخصصی مهندسی برق وکامپیوتر
معتبرترین مرکز تحقيقات پژوهشگران ، انديشمندان ، دانشجويان
محل تبليغات

 
تاريخ : شنبه بیست و سوم مهر 1390

سیستمONAN   (روغن طبیعی – هوا طبیعی) : در این سیستم ، هوا به طور طبیعی با سطح خارجی رادیاتورهای در تماس است و رادیاتورها به طور طبیعی با هوا خنک می شوند . همچنین گردش روغن در ترانسفورماتور نیز به طور طبیعی صورت می گیرد ؛ یعنی روغن گرم بالا می رود و روغن سرد ، جای آن را می گیرد .این نوع سیستم خنک کنندگی مختص ترانسفورماتورهای با قدرت کم است ؛ زیرا با افزایش قدرت ترانسفورماتور ، حرارت سیم پیچ ها زیاد می شود و روغن باید با سرعت بیشتری در تماس با هوای بیرون قرار گیرد و عمل خنک کنندگی با سرعت بیشتری انجام شود . از این نوع سیستم برای ترانسفورماتورهای قدرت تا MVA 30  مورد استفاده قرار می گیرد .


سیستم ONAF (روغن طبیعی – هوا اجباری) : در این سیتم ، گردش روغن در داخل ترانسفورماتور به طور طبیعی صورت می گیرد ؛ ولی فن های نصب شده روی بدنه رادیاتورها ، سرعت تماس هوای خارج با بدنه رادیاتور را افزایش می دهد . لذا روغن سریعتر خنک می شود و طبعاً می توان توان ترانسفورماتور را بالا برد . دمیدن هوا توسط فن ها می تواند به طور مداوم یا با فاصله تناوبی انجام شود ؛ بدین صورت که عملکرد فن می تواند تابعی از درجه حرارت روغن داخل ترانسفورماتور باشد و هنگامی که دمای روغن از حد معینی افزایش یافت ، فن ها به طور خودکار وارد مدار می شوند . البته هنگامی که درجه حرارت محیط خیلی بالا باشد ، ترانسفورماتور می تواند بدون سیستم فن و با خنک شدن طبیعی ، تقریباً تا دو سوم  توان نامی خود کار کند و در صورتی که بخواهیم با توان نامی کار کند ، باید فن ها شروع به کار کنند . این نوع سیستم خنک کنندگی به طور وسیعی در ترانسفورماتورهای قدرت با توان بین 30 تا 60 مگا ولت آمپر مورد استفاده قرار می گیرد .


 سیستمONAN   (روغن طبیعی – هوا طبیعی) :

در این سیستم ، هوا به طور طبیعی با سطح خارجی رادیاتورهای در تماس است و رادیاتورها به طور طبیعی با هوا خنک می شوند . همچنین گردش روغن در ترانسفورماتور نیز به طور طبیعی صورت می گیرد ؛ یعنی روغن گرم بالا می رود و روغن سرد ، جای آن را می گیرد .این نوع سیستم خنک کنندگی مختص ترانسفورماتورهای با قدرت کم است ؛ زیرا با افزایش قدرت ترانسفورماتور ، حرارت سیم پیچ ها زیاد می شود و روغن باید با سرعت بیشتری در تماس با هوای بیرون قرار گیرد و عمل خنک کنندگی با سرعت بیشتری انجام شود . از این نوع سیستم برای ترانسفورماتورهای قدرت تا MVA 30  مورد استفاده قرار می گیرد .

سیستم ONAF (روغن طبیعی – هوا اجباری) :

در این سیتم ، گردش روغن در داخل ترانسفورماتور به طور طبیعی صورت می گیرد ؛ ولی فن های نصب شده روی بدنه رادیاتورها ، سرعت تماس هوای خارج با بدنه رادیاتور را افزایش می دهد . لذا روغن سریعتر خنک می شود و طبعاً می توان توان ترانسفورماتور را بالا برد .

دمیدن هوا توسط فن ها می تواند به طور مداوم یا با فاصله تناوبی انجام شود ؛ بدین صورت که عملکرد فن می تواند تابعی از درجه حرارت روغن داخل ترانسفورماتور باشد و هنگامی که دمای روغن از حد معینی افزایش یافت ، فن ها به طور خودکار وارد مدار می شوند . البته هنگامی که درجه حرارت محیط خیلی بالا باشد ، ترانسفورماتور می تواند بدون سیستم فن و با خنک شدن طبیعی ، تقریباً تا دو سوم  توان نامی خود کار کند و در صورتی که بخواهیم با توان نامی کار کند ، باید فن ها شروع به کار کنند .

این نوع سیستم خنک کنندگی به طور وسیعی در ترانسفورماتورهای قدرت با توان بین 30 تا 60 مگا ولت آمپر مورد استفاده قرار می گیرد .

 سیستم OFAF (روغن اجباری – هوا اجباری) :

در این سیستم ، گردش روغن در داخل ترانسفورماتور به کمک فن ، سرعت داده می شود تا انتقال حرارت با سرعت بیشتری انجام گیرد . فن های هوا نیز بدنه رادیاتورها را در تماس بیشتری با هوا قرار می دهند تا روغن را سریعتر خنک کنند . در این سیستم با توجه به سرعت بسیار بالای خنک کنندگی سیم پیچ ها ، می توان قدرت نامی ترانسفورماتور را به مقدار قابل توجهی افزایش داد . لازم به ذکر است که عموماً از این نوع سیستم خنک کنندگی در ترانسفورماتورهای با توان بیش از MVA 60 استفاده می شود

 سیستم OFWF  (روغن اجباری – آب اجباری) :

در این سیستم ، ابتدا روغن توسط پمپ از بالای ترانسفورماتور وارد رادیاتور می شود تا پس از عبور از آن ، از پایین رادیاتور وارد ترانسفورماتور گردد . در رادیاتور ، آب خنک کنندگی هم در توسط پمپ در خلاف مسیر روغن در رادیاتور عبور می کند که باعث کاهش دمای روغن می شود . از این نوع سیستم در ترانسفورماتورهای با توان بیش از MVA 60 مورد استفاده قرار می گیرد .

سیستم ODWF (روغن اجباری در سیم پیچ و هسته – آب اجباری) :

در ترانسفورماتورهای با قدرت های بسیار بالا ، به منظور کاهش هرچه بیشتر دمای سیم   پیچ ها و هسته باید روغن را توسط پمپ ها ، با فشار و جهت مناسب از قسمت تحتانی تانک ترانسفورماتور به داخل سیم پیچ ها و هسته هدایت نمود . همچنین مشابه روش قبل ، با استفاده از رادیاتور و چرخشارسال توسط مهندس سید مهدی قدمگاهی
 
تاريخ : یکشنبه هفدهم بهمن 1389
تست ترانسفورماتورهای قدرت از شركت ايران ترانسفو


دانلودارسال توسط مهندس سید مهدی قدمگاهی
 
تاريخ : پنجشنبه چهاردهم بهمن 1389
در اتاق کنترل پست ها در برخی مواقع به دلیل بروز خطا و موارد مشابه آلارم های اتاق کنترل فعال     می شوند که در فایل زیر که به زبان فارسی نیز می باشد این گونه آلارم ها مشخص شده اند. این فایل در ۴۵ صفحه آماده شده است.

                                                       لینک برای دانلود

 ارسال توسط مهندس سید مهدی قدمگاهی
 
تاريخ : شنبه پانزدهم آبان 1389ارسال توسط مهندس سید مهدی قدمگاهی
 
تاريخ : چهارشنبه بیست و هشتم مهر 1389
ارسال توسط مهندس سید مهدی قدمگاهی
ارسال توسط مهندس سید مهدی قدمگاهی
 
تاريخ : یکشنبه بیست و چهارم مرداد 1389
ارسال توسط مهندس سید مهدی قدمگاهی
 
تاريخ : سه شنبه بیست و هشتم اردیبهشت 1389
ارسال توسط مهندس سید مهدی قدمگاهی
 
تاريخ : دوشنبه بیست و ششم بهمن 1388

مركز ديسپاچينگ ملي در نقشه*هايي كه از شبكه برق ارائه مي*دهد مقررات تصويب شده*اي را بكار مي*برد كه در واقع مقررات استاندارد شده وزارت نيرو مي*باشند. مقررات فوق* شامل علائمي است كه براي مشخص كردن واحدهاي توليدي ـ ترانسفورماتورها ـ كليدها ـ و ساير تجهيزات ايستگاهها استفاده مي*شود. همچنين طبق قرار دادهاي فوق علائم مشخصه جهت شناسائي ولتاژ خط شماره خطوط سطح مقطع آنها و رسم خط بكار مي*رود در زير عمده مقررات و قراردادهاي نقشه خواني جهت نقشه*هاي شبكه برق كشور ملاحظه مي*شود:.......... ( ادامه مطلب را بخوانید )ادامه مطلب...
ارسال توسط مهندس سید مهدی قدمگاهی
 
تاريخ : یکشنبه چهارم بهمن 1388
ارسال توسط مهندس سید مهدی قدمگاهی
 
تاريخ : جمعه بیست و هفتم آذر 1388

2تا کلیپ در مورد سکسیونر ها


يك فيلم جالب از آرك كشيدن سكسيونري كه زير بار جدا ميشود:دنلود فيلم


بازهم فيلمي از قطع شدن يك سكسيونر زير بار :


دنلود فيلم


ارسال توسط مهندس سید مهدی قدمگاهی
 
تاريخ : دوشنبه بیست و سوم شهریور 1388

با سلام. فایلی را در ارتباط با آشنایی با پست و تجهیزات به کار رفته در آن برای شما دوستان اماده کرده ام که می توانید از لینک زیر آن را دانلود نمایید. این فایل در ۴۰ صفحه تهیه شده است.

لینک برای دانلودارسال توسط مهندس سید مهدی قدمگاهی
 
تاريخ : یکشنبه بیست و هفتم اردیبهشت 1388

 این فایل در 117 صفحه آماده شده است و به مسائلی چون استاندارد طراحي بهينه پستها، مباني طراحي و استاندارد مشخصات عمومي پست، آرايش شينه بندي مناسب شبكه ايران با توجه به كاربردهاي مشخص، طراحِي پست هاِي فشار قوِي و سيستم حفاظتي آنها می پردازد. در صورت نیاز پسورد فایل www.powerengineering.blogfa.com  می باشد.توجه داشته باشید که پسورد را کپی ننمایید بلکه باید آن را تایپ نمایید.

کاملترین مرجع تخصصی مهندسی برق و کامپیوتر

لینک برای دانلودارسال توسط مهندس سید مهدی قدمگاهی
 
تاريخ : یکشنبه بیست و هفتم اردیبهشت 1388
 یک فایل 38 صفحه ای در ارتباط با بریکرها (مدارشکن، دژنکتور) برای شما دوستان آماده کرده ام که به معرفی، طرز کار و مدارات آن می پردازد.در صورت نیاز پسورد فایل www.powerengineering.blogfa.com  می باشد.توجه داشته باشید که پسورد را کپی ننمایید بلکه باید آن را تایپ نمایید.

کاملترین مرجع تخصصی مهندسی برق و کامپیوتر

دانلود فایل آموزشی

 ارسال توسط مهندس سید مهدی قدمگاهی
 
تاريخ : یکشنبه شانزدهم فروردین 1388

عايق هاي بكار رفته در C.T‍‍ ها:

عايق خشك                                                                             Low  Voltage  

مقره چيني , عايق زرين قالب گيري شده                                      Medium  Voltage

روغن و كاغذ آغشته به روغن                                 High  Extera  High   Voltage

كميات و مشخصات الكتريكي دقتي C.T هاادامه مطلب...
ارسال توسط مهندس سید مهدی قدمگاهی
 
تاريخ : یکشنبه شانزدهم فروردین 1388

1-   انواع پستهاي فشار قوي از نظر عملكرد

پستها فشار قوي از نظر وظيفه اي كه در شبكه بر عهده دارند به موارد زير تقسيم بندي مي شوند

الف: پستهاي افزاينده ولتاژ

اين پستها كه به منظور افزايش ولتاژ جهت انتقال انرژي از محل توليد به مصرف بكار مي روند معمولا در نزديكي نيروگاهها ساخته مي شوند.

ب: پستهاي كاهنده ولتاژ:ادامه مطلب...
ارسال توسط مهندس سید مهدی قدمگاهی

آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ