کاملترین مرجع تخصصی مهندسی برق وکامپیوتر - مدارات الکترونیکی
کاملترین مرجع تخصصی مهندسی برق وکامپیوتر
معتبرترین مرکز تحقيقات پژوهشگران ، انديشمندان ، دانشجويان
محل تبليغات

دسترسی كشورهای درحال توسعه به انواع منابع جدید انرژی، برای توسعه اقتصادی آنها اهمیت اساسی دارد و پژوهش های جدید نشان داده كه بین سطح توسعه یك كشور و میزان مصرف انرژی آن، رابطه مستقیمی برقرار است. با توجه به ذخایر محدود انرژی فسیلی و افزایش سطح مصرف انرژی در جهان فعلی، دیگر نمی توان به منابع موجود انرژی متكی بود. دركشورما نیز، با توجه به نیاز روز افزون به منابع انرژی و كم شدن منابع انرژی فسیلی، ضرورت سالم نگه داشتن محیط زیست، كاهش آلودگی هوا، محدودیت های برق رسانی و تأمین سوخت برای نقاط و روستاهای دورافتاده و... استفاده از انرژی های نو مانند: انرژی باد، انرژی خورشید هیدروژن، انرژی های داخل زمین می تواند جایگاه ویژه ای داشته باشد.

امروزه، بحران های سیاسی، اقتصادی و مسائلی نظیر محدودیت دوام ذخایر فسیلی، نگرانی های زیست محیطی، ازدحام جمعیت، رشد اقتصادی و ضریب مصرف، همگی مباحث جهان مشمولی هستند كه با گستردگی تمام، فكر اندیشمندان را در یافتن راهكاهای مناسب در حل مناسب معضلات انرژی در جهان، به خصوص بحران های زیست محیطی، به خود مشغول داشته است. بدیهی است امروزی، پشتوانه اقتصادی و سیاسی كشورها، بستگی به میزان بهره وری آنها از منابع فسیلی دارد و تهی گشتن منابع فسیلی، نه تنها تهدیدی است برای اقتصاد كشورهای صادركننده، بلكه نگرانی عمده ای را برای نظام اقتصادی ملل وارد كننده به وجود آورده است. صاحبان منابع فسیلی بایستی واقع نگرانه بدانند كه برداشت امروز ایشان از ذخایر فسیلی، مستلزم بهره وری كمتر فردا و نهایتاً، تهی شدن منابع شان در مدت زمانی كمتر خواهد بود.
خوشبختانه، بیشترممالك جهان به اهمیت و نقش منابع مختلف انرژی، به ویژه انرژی های تجدیدپذیر(نو) در تأمین نیازهای حال وآینده پی برده وبه طور گسترده، در توسعه بهره برداری از این منابع لایزال، تحقیقات وسیع و سرمایه گذاری های اصولی می كنند. با توجه به این گونه گرایش های اساسی و فزاینده در زمینه استفاده از انرژی های تجدیدپذیر و فناوری های مربوط در كشورهای صنعتی و درحال توسعه در ایران نیز لازم است راهبردها و برنامه های زیربنای و اصولی تدوین شود.ادامه مطلب...
ارسال توسط مهندس سید مهدی قدمگاهی
 
تاريخ : شنبه بیست و سوم مهر 1390

سیستم های رادیوئی مایکروویو نقطه به نقطه p-p در موارد متعددی با سیستم های رادیوئی مایکروویو نقطه به چند نقطه p-mp متفاوت هستند که اهم آنها عبارتند از:


1. باند فرکانس: باند های اختصاص یافته به سیستم های p-p اصولا خیلی وسیعتر و گسترده تر از باندهای p-mp می باشد. طیف های فرکانسی p-p در پهنای 2 تا بالای Ghz 40 شامل باندهای فرعی متعدد می باشند. در حالیکه سیستم های p-mp در باند محدود به 1.3 تا 2.7 متمرکز بوده و اخیرا نیز به علت گسترش استفاده، طیف 3.5 و 10.5 نیز به این سیستم اختصاص یافته است.


2.ظرفیت: معمولا ظرفیت سیستم های p-mp در حد Mb/s 2 تا Mb/s 8 (معادل 30 و یا 120 کانال Kb/s 64) می باشد در حالیکه ظرفیت سیستم های رادیوئی p-p بمراتب بیشتر بوده و تا سطوح STM-1 معادل Mb/s 155 و حتی مضاربی از آن یعنی n*STM-1 و یا STM-4 متداول می باشد.


3. تکنولوژی دسترسی

اصولا واگذاری کانالها در سیستمهای p-mp بر حسب درخواست و با استفاده از تکنولوژی TDMA می باشد. این امر ضریب بهره هر یک از کانالهای این سیستم را افزایش می دهد، به طوریکه با ترافیک متداول هر مشترک می توان بوسیله این سیستم با ظرفیت Mb/s 4 متجاوز از 1000 مشترک را سرویس داد. در حالیکه کانالهای سیستم p-p بصورت اختصاصی بوده وموضوع دسترسی از جمله تکنولوژی های TDMA,FDMA و CDMA مطرح نمی باشد.

4. طول هاپ های رادیوئی

در سیستم مایکروویو p-p بعلت استفاده از آنتن های جهت دار در هر دو طرف یک ارتباط، فواصل طولانی حتی بیشتر از 100 کیلومتر (مقدار متوسط 40 کیلومتر) قابل حصول است. در حالیکه در هاپ های رادیوئی p-mp بعلت آنکه معمولا یک طرف آنتن همه جهته و در طرف دوم نیز بهره آنتن جهت دار مورد استفاده محدود به حداکثر dB 35 می باشد لذا طول هاپ در شاخه های فرعی معمولا کمتر از 30 کیلومتر و در مسیرهای اصلی کمتر از 50 کیلومتر است.

5. نوع آنتن ها

نوع آنتن های مصرفی در سیستم های p-p معمولا پارابولیک با بهره زیاد و پهنای اشعه خیلی کم(کمتر از 1 درجه) بوده و علاوه بر آن بدلایل متعدد از حفاظ استفاده می نماید. همچنین جهت تامین مشخصات فنی بهتر و نیز جلوگیری از تداخل فرکانس، این آنتن ها علاوه بر ساختار استاندارد دارای انواع:

High Performance, HP

Ultra High Performance, UHP

Super High Performance, SHP

هستند که گلبرگ های جانبی دارای دامنه کمتری بوده و همچنین از نسبت F/B بهتری برخوردار هستند.

آنتن های مصرفی در سیستم های p-mp از انواع تمام جهت، با نمودار تشعشعی 180 و 90 درجه و نیز آنتن های جهت دار تشکیل می یابند که به نسبت آنتن های p-p از بهره کمتری(حداکثر تا dB 35) برخوردار هستند.ارسال توسط مهندس سید مهدی قدمگاهی
 
تاريخ : چهارشنبه ششم مهر 1390
فلزیاب القای پالسPI یا (PULSE INDUCTION)

بیشتر فلزیابهای موجود در بازار از این نوع هستند.مزیت این فلزیابها دارا بودن قدرت و پایداری بیشتر نسبت به دیگر سیستمها میباشد.این فلزیابها بدلیل استفاده از فرکانسهای خیلی پایین در مقابل خطاهای ناشی از اثرات زمین مصون هستند.عیب این سیستم تابعیت حساسیت نسبت به جریان مصرفی است و عمدتا این دستگاهها بدلیل قدرت بالا ،مصرف جریان زیادی هم دارند.همچنین از قدرت تفکیک کمتری برای فلزت آهنی و غیر آهنی نسبت به سایر سیستمها برخوردارند.
فلزیابهای PI بطور مطلق فلزیاب هستند در حالیکه سایر فلزیابها بطور نسبی فلزیابند.این به این معنی است که شما میتوانید فلزی را در مجاورت کویل یک فلزیاب غیر PI قرار دهید و آنرا مجددا تنظیم کنید تا نسبت به آن فلز حساس نباشد اما فلزیابهای PI اینگونه نیستند و حساسیت آنها نسبت به انواع فلزها بطور خودکار متغیر است
اساس کار این سیستم همانگونه که از نام آن پیداست ایجاد جریان متناسب با قدرت دستگاه در کویل و قطع ناگهانی آن است . در این حالت نیروی ضد محرکه (BACK EMF) در کویل القا شده که در صورت عدم وجود فلز در حوزه مغناطیس این نیرو ،با سرعت ثابتی مستهلک میشود اما در صورت وجود فلز در این حوزه سرعت میرایی این نیرو کاهش میابد یعنی زمان به صفر رسیدن ولتاژ کویل افزایش یافته سپس مدار این شکل موج را تقویت کرده و سپس از آن نمونه گیری میکند .زمانی که سیگنال به صفر میرسد از نمونه گرفته شده انتگرال گیری شده و خروجی انتگرال گیر سیگنالی است که با مدت زمان میرایی نیروی ضد محرکه متناسب است.بوسیله این ولتاژ فرکانس نوسان ساز کنترل شونده با ولتاژVCO را تغییر داده که این تغییر توسط هدفون شنیده میشود.
دوستان فلزیاب PULSE2 که در این سایت مشاهده میکنید از نوع PI بوده و تغییر یافته مدار PULSE1 است . با توجه به تکنیک وقطعات بکار رفته در آن در نوع خود منحصر بفرد و نیمه حرفه ای هست که برای شروع کار ساخت یک فلزیاب حرفه ای ساخت این مدار پیشنهاد میشه چون تمام قطعاتش براحتی گیر میاد و قیمت تمام شده اش پایین است در ضمن نکته مبهمی در ساختش وجود نداره. طراحی اصلی این فلزیاب با یک کویل بوده واز یک فرکانس برای سرچ استفاده میکرد تغییراتی که در این مدار اعمال شده باعث افزایش کارایی آن شده.بجای یک کویل شما قادر خواهید بود از دو حالت تک کویل یا دو کویل ( فرستنده و گیرنده جدا ) بوسیله جامپرها استفاده کنید.ضمنا با تغییر در مقدار خازن C11 با یک سلکتور میتوانید فرکانس سرچ را تغییر بدهید که این مزیت بزرگی برای استفاده از دستگاه در شرایط گوناگون محیطی و خاک هست.نحوه ساخت کویل تسلا(تخت) به دو صورت نشان داده شده که با این روش بدلیل ایجاد نظم در میدان مغناطیسی ایجاد شده توسط کویل برد و حساسیت دستگاه افزایش چشمگیری میابد.در این سایت روش ساخت سه نوع کویل با مشخصات رزونانس کامل داده شده .

http://oldradiobuilder.com/DSC00759.JPG

ادامه…فرکانس اصلی با:
C11a=47HZ
C11b=68HZ
C11c=100HZ
C11d=217HZ
C11e=470HZ
C11f=1000HZ

همانطور که ملاحظه میکنید بدلیل استفاده از رنج فرکانسی VLF این فلزیاب در خاکهای دارای ناخالصی،براده فلزات،نمکدار و نمناک حداقل خطا را داراست که این از محاسن بزرگ مدار بشمار میرود.همچنین در این مدار کاربر قادر است علاوه بر فرکانس اصلی میزان پهنای پالس،تاخیر پالس(DEALAY ) و زمان دریافت پسماند موج را تنظیم نمود.
فرکانس اصلی بوسیله IC6,C11,R3,R4 تنظیم میشود که C11 توسط کاربر قابل تغییر است
میزان تاخیر توسط IC7,C17,R7 تنظیم میشود که R7 توسط کاربر قابل تغییر است
پهنای پالس توسط IC6,C14,R5 تنظیم میشود که R5 توسط کاربر قابل تغییر است (به جداول مربوطه و مقدار مقاومتها و زمانها دقت کنید)
ضریب بهره توسط IC9 تعیین میگردد که این ضریب با افزایش R23 قابل افزایش است اما به همان نسبت نویز پذیری مدار نیز افزایش میابد
GND مدار را به منفی باطری متصل نکنید
قطعات D9,D10,R31,R34 برای میکرو آمپرمتر ۲۰۰ میکرو آمپری در نظر گرفته شده اما برای دریافت حداکثر حساسیت از نوع ۵۰ یا ۱۰۰ میکرو آمپری مرغوب استفاده نمائید که در اینصورت مقدار R31 را بین دو تا ۴ برابر مقدار عددی میکرو
آمپرمتر در نظر بگیرید.برای کسب بهترین نتیجه از میکروآمپرمترهای دیجیتالی استفاده کنید.
هدفون مورد استفاده باید دارای پاسخ فرکانسی خوبی نسبت به فرکانسهای کم باشد.
برای ساخت مدارمخصوصا در قسمتهای تعیین مشخصات فرکانس و ضریب بهره از قطعات مرغوب و مقاومتهای با تلرانس ۱% استفاده کنید.

هرگز از دو جامپر بطور همزمان استفاده نشود

به روش ساخت کویل تخت دقت کنیدارسال توسط مهندس سید مهدی قدمگاهی
 
تاريخ : یکشنبه نوزدهم دی 1389

 در لینک زیر چند فایل قرار داده شده است که علائم , نمادها, سمبل ها و نشانه های مهندسی برق را در بر دارد . این علائم بر اساس استاندارد های بین المللی مانند : IEC , IEEE  و بعضی استاندارد های دیگر طراحی شده اند .


لینک دانلود

حجم : 1823 کیلوبایت


ارسال توسط مهندس سید مهدی قدمگاهی

 


ارسال توسط مهندس سید مهدی قدمگاهی

 ارسال توسط مهندس سید مهدی قدمگاهی
 
تاريخ : چهارشنبه بیست و چهارم آذر 1389
يك عنصر هال از لايه نازكي ماده هادي با اتصالات خروجي عمود بر مسير شارش جريان ساخته شده است وقتي اين عنصر تحت يك ميدان مغناطيسي قرار مي گيرد، ولتاژ خروجي متناسب با قدرت ميدان مغناطيسي توليد مي كند. اين ولتاژ بسيار كوچك و در حدود ميكرو ولت است. بنابراين استفاده از مدارات بهسازي ضروري است. اگر چه سنسور اثرهال، سنسور ميدان مغناطيسي است ولي مي تواند به عنوان جزء اصلي در بسياري از انواع حسگرهاي جريان، دما، فشار و موقعيت و استفاده شود. در سنسورها، سنسور اثر هال ميداني را كه كميت فيزيكي توليد مي كند و يا تغيير مي دهد حس مي كندادامه مطلب...
ارسال توسط مهندس سید مهدی قدمگاهی
 
تاريخ : دوشنبه بیست و چهارم آبان 1389


به همین سادگی یک شبکه(LAN) خانگی بسازید.این کتاب آموزش عملی برای راه اندازی یک شبکه خانگی و شبکه های کوچک است یکی از ویژگی های این کتاب آموزش از طریق تصاویر است که خواننده به راحتی می تواند آموزش های کتاب را به کار بسته و از آن بهره ببرد .15 صفحه و 4.46 مگابایت

              آموزش راه اندازی و تنظیم یک شبکه Lan

 

دریافت ها  [دریافت  راه اندازی و تنظیم یک شبکه L]ارسال توسط مهندس سید مهدی قدمگاهی
ارسال توسط مهندس سید مهدی قدمگاهی

آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ